dziecko
admin
Komentowanie nie jest możliwe
Tagged in and posted in Kultura
Czasem zdarza się, że idę do księgarni, aby kupić dzieciom książkę, lecz nie mam konkretnego tytułu czy chociażby autora na myśli. Nie jest aż tak źle, jeżeli jest to stacjonarna księgarnia, po jakimś czasie spędzonym pomiędzy półkami, po kilkunastu przejrzanych i „pomacanych” książkach udaje mi się na coś zdecydować. Trudniej jest, jeśli zakupu dokonuję w księgarni internetowej. Widniejącej na ekranie monitora książki nie jestem w stanie przekartkować ani ocenić jakości umieszczonych w niej ilustracji. Nie jest dziwne zatem, iż wybór jest trudny, szczególnie, iż na rynku książek dziecięcych i młodzieżowych co roku pojawia się trzy tysiące tytułów.

zadbaj o rozwój dziecka
Czym się zatem kierować wybierając książkę dla dzieci? Z pewnością powinno się powiedzieć o tym, że wciąż więcej księgarni w sieci ma w swojej ofercie fragmenty książek, to znaczy podobnie, jak w księgarni stacjonarnej można sprawdzić zawartość. Często jest tak, iż jest udostępnionych kilka-kilkanaście stronic. Niestety nie wszędzie jest to możliwe. Wracając natomiast do sedna sprawy, to na pewno ważnym wyznacznikiem w temacie najlepsza proza dla dzieci, jest płeć.

To z pewnością pogląd nie do końca poprawny politycznie, ale pamiętajmy, iż pod wpływem środowiska, szczególnie rówieśniczego, reklam jak również mediów, w którymś momencie dzieci mają zainteresowanie typowe dla danej płci. Bardzo ważny jest wiek dziecka. Prawie wszyscy wydawcy na okładce podają informacje o wieku dziecka, a jest to ważne, lecz nie zawsze warunkujące wszystko, bo trzeba również zwracać uwagę na rzeczywistą dojrzałość małego czytelnika. Tak naprawdę czterolatkowi może spodobać się lektura, jaka przeznaczona jest dla starszego dziecka, identycznie jak nastolatek lubi baśnie. Wiekowe wskazówki mogą być natomiast bardzo pomocne. No i wreszcie można powiedzieć o liście lektur szkolnych, tym bardziej jeśli mowa o starszym dziecku.

Niektórym taka lista może źle się kojarzyć, dobrze jednak o niej pomyśleć, szczególnie taka lista przygotowywana jest przez specjalistów. Bardzo niedobrze by było, gdyby nasze dziecko nie sięgnęło po taką pozycję, jedynie dlatego, iż jest na owej liście. Pamiętajmy również, aby urozmaicać zajęcia naszemu dziecku, nie jedynie książki dobrze jest wybierać, ale także przykładowo dvd nowości (http://www.pewex.pl/kategoria/324-filmy.html).
Comments are closed.