images
admin
Komentowanie nie jest możliwe
Znana sentencja mówi nam, iż nauka to potęgi klucz i nie można nie przytaknąć. W jaki sposób jednak pozyskujemy ową wiedzę? Za sprawą książek przede wszystkim, które kształtują, przekazują informacje, rozwijają rozum, wskazują wartości w życiu. Warto troszczyć się o samorozwój czytając jak najwięcej. Sądzę, iż nie potrzeba nakłaniać do tego ludzi, którzy rozumieją jakie to ważne, ale chciałbym nawrócić, choćby jednego sceptyka.

Autor: HONDA
Przeciętny „nieczytelnik” sądzi, że w książkach nie dopatrzy się niczego interesującego. Zwyczajowe myślenie takiej osoby to przekonanie, że szkoda tracić dzień na czytanie. Kolejnym powodem jest opinia, iż literatura to teoria, a przecież najważniejsza jest praktyka. Wreszcie trzeci argument odnosi się do stwierdzenia, że i tak się wszystkich książek nie przeczyta, dlatego lepiej nie tracić na to czasu i sił. Jestem w stanie wymienić jeszcze wiele kolejnych argumentów typu koszt zakupu książki, czas czy trudność w zdobyciu pozycji na której nam zależy, ale nie będziemy tutaj mnożyć przykładów, bo nie dojdziemy do najważniejszych wniosków.

Warto zacząć od zakwestionowania pierwszego argumentu: szkoda czasu na czytanie. Ustosunkowując się do tej opinii zawsze staram się dowiedzieć, więc na co pytana osoba przeznacza ten swój wartościowy czas. Padają odpowiedzi, że na obowiązki, uczenie się, dzieci, małżonka, oglądanie seriali, sen i tak dalej. W porządku, wszystkie te rzeczy są ważne, lecz czytania jako takiego nie powinniśmy odbierać jako stratę czasu! To jest główny punkt od którego trzeba rozpocząć rozmowę. To tak jakbyśmy twierdzili, iż nie chcemy tracić czasu na oddychanie. Czytanie to nasza ludzka zdolność, żadne zwierzę tego nie potrafi, podobnie jest z mówieniem, musimy to wykorzystywać, żeby stawać się bardziej wartościowymi ludźmi.

Druga opinia: praktyka, nie teoria. Jakby jedno i drugie się wykluczało. A nie od dziś wiadomo, że nie ma praktyki bez teorii. Jak chcesz związać swoją przyszłość z motoryzacją i chcesz być mechanikiem to, oprócz uczenia się w warsztacie, co robisz dodatkowo? Tak, czytasz poradniki – samochody, jak również literatura o samochodach i motocyklach i bierzesz z nich niezbędną wiedzę.

Ostatni argument jest najbardziej powalający: i tak się wszystkiego nie przeczyta. Lecz przecież nikt nie rozkazuje ci byś zaglądał do każdej książki, nawet tej która cię nie interesuje. Jeśli jesteś nad naszym polskim morzem i wchodzisz do niego to musisz od razu popłynąć do Szwecji? Nie, oczywiście. Podobnie z czytaniem, nie musisz zostać nagle starcem z długą brodą i pokaźną biblioteką, czytaj to, co lubisz, nawet mogą to być najbardziej przystępne historie.

Comments are closed.