Muzykanci, zespół muzyczny
admin
Komentowanie nie jest możliwe
Tagged in , , , , , and posted in Kultura
Muzyka świata to element, który niekiedy trudno ująć w konkretne ramy i opisać za pomocą definicji. Bez wątpienia jest ona istotnym składnikiem ludzkiego życia, pozwala bowiem na wyrażanie uczuć, jak również na relaks i wyciszenie oraz wprowadzenie się w dużo innych nastrojów. Zwykle muzyka z określonego państwa czy regionu ma typowe elementy wspólne.

Afryka, sawanna
Autor: Arno KleineSchaars
Źródło: http://www.flickr.com
Czasami tak jest również w przypadku całego kontynentu, co obserwuje się na przykładzie kontynentu afrykańskiego. Nie można powiedzieć, że muzykę Afryki cechuje jednorodność, posiada jednak wiele wspólnych elementów. Przede wszystkim kontynent afrykański dzieli się na dwie części. Większą partię kontynentu zajmują rdzenni czarnoskórzy tubylcy, część północną – w większości ludy pochodzenia arabskiego. Rdzenna muzyka afryka ma wiele interesujących cech, które odróżniają ją na przykład od muzyki znanej w Europie.

Metoda wykonywania
Wart zauważenia jest fakt, że w większej części tradycyjna muzyka afrykańska jest wykonywana grupowo, o wiele rzadziej zdarzają się wykonania solowe. Muzyka świata (odnajdziesz tutaj: ciekawe utwory muzyczne ze świata na www.dalga.pl), dla przykładu w kulturze afrykańskiej jest jednym z elementów, które mają za zadanie jednoczyć mieszkańców ze sobą. Bardzo silnie z muzyką wiąże się taniec. Tubylcy afrykańscy traktują taniec jako swego rodzaju rytuał, odprawiany rzecz jasna w grupie. Warto zauważyć, że większość obrzędów o charakterze magicznym u ludów afrykańskich urządza się z towarzyszeniem lub też przy użyciu tańca i muzyki. Muzyka afrykańska do dnia dzisiejszego w wielu przypadkach nie jest zapisywana nutowo, jest przekazywana tylko ustnie.Dzisiaj na szczęście możemy posłuchać muzyki gdzie tylko chcemy i kiedy tylko chcemy – zobacz jakie nagrania, wykonawców i płyty proponuje księgarnia muzyczna (na swojej stronie: strona księgarni muzycznej)

Instrumenty muzyczne
Sporo z powstałych na kontynencie afrykańskim instrumentów muzycznych zdobyło popularność na innych kontynentach. Przykładem może być bęben nazywany djembe, popularny w szczególności w niektórych kręgach. Ogólnie afrykańskie instrumenty to zazwyczaj różnorodne instrumenty perkusyjne. Bębny odgrywały i cały czas odgrywają szczególną rolę w tradycji tych ludów. Wykorzystywane są bowiem nie tylko do grania muzyki, ale również do odprawiania obrzędów i wysyłania sygnałów, z użyciem których można się porozumiewać. Nie tak dawno temu na terenie Afryki zaczęły się przyjmować instrumenty używane od dawna na pozostałych kontynentach, takie jak gitara. Generalnie w afrykańskim społeczeństwie muzyka spełnia zawsze szczególną funkcję.

Comments are closed.