fagot
admin
Komentowanie nie jest możliwe
Melodia jest obecna w życiu każdego z was. Mama puszcza nienarodzonemu utwory klasyków, aby doskonale rozwijał się w jej łonie, małe brzdące uwielbiają tańczyć do skocznych piosenek dziecięcych granych z komputera, grupa młodzieży kołysze się rytmicznie na dyskotece, natomiast dorośli nie lubią codziennej podróży w ulicznym korku bez możności słuchania radia. Jednak nikt nie zastanowił się, jak złożona jest to forma przekazu.

instrumenty dęte
Autor: Saturation Fest
Źródło: http://www.flickr.com
Od wieków powstawały też przeróżne przedmioty, dzięki którym mogła tworzyć się muzyka. Nie ma racji ten, komu wydaje się, że na świecie istnieje zaledwie garść instrumentów muzycznych. Jest ich wiele, wiele więcej. Do tego są podzielone na różnorakie gromady, w zależności od sposobu otrzymywania dźwięku, oraz wysokości, czy rodzaju materiału, z jakiego zbudowany jest konkretny instrument.

Podstawowy podział pokazuje poniższe grupy: membranofony, idiofony, chordofony, aerofony i dodane w ostatnim czasie elektrofony. Każda z wymienionych grup dzieli się na kolejne. Przykładowo, w obrębie aerofonów są uwzględnione instrumenty dęte (porównaj oferty wielu sklepów w jednym miejscu: instrumenty fagoty), których dalszy podział wyodrębnia w kolejności instrumenty dęte wargowe, stroikowe, ustnikowe lub wolne.

Zbiór instrumentów dętych jest raczej najciekawszą pośród wszystkich wymienionych. To dlatego, że sprzęty te miewają czasem stare tradycje dodatkowo zawierają bardzo szeroką oraz niezwykle zróżnicowaną grupę przedmiotów. Wystarczy powiedzieć, że przykładowo flet pojawił się w historii muzyki w Europie już około XI-XIIw., zaś jego pierwowzory sięgają znacznie wcześniejszego momentu na obszarach Azji. W dzisiejszych czasach mnogość instrumentów dętych, mało albo bardzo znanych może przyprawić o zawrót głowy. Prócz tych bardzo znanych znaleźć można nazwy takie, jak: barytony dęte, fagoty, flażolety oraz wiele wiele innych. Nagroda główna dla tego, kto bezbłędnie opisze i rozróżni opisane powyżej instrumenty. Częścią wspólną uprzednio wypisanych jest na pewno to, że odgłosy z nich wydobywane są zwykle niskie, dodatkowo wszystkie z wyłączeniem fagotu powstały w okolicach XVIII-XIXw. Ten ostatni jest obecny w muzyce już trzy wieki wcześniej.

Comments are closed.