na koncercie muzycznym
admin
Komentowanie nie jest możliwe
Tagged in , , , and posted in Kultura
Sztuka, jakiej tworzywem jest brzmienie towarzyszy ludzkości w różnorodnych formach od wieków. Nie jest prosto jednoznacznie wskazać chociaż w przybliżeniu datę pojawienia się muzyki. Wiadomo jednak, że już jednostajne śpiewy ludzi jaskiniowych były początkową próbą jej stworzenia. Człek pierwotny na pewno śpiewał żeby przydać sobie otuchy i polepszyć nastrój. W epoce Antyku miał miejsce rozwój muzyki. Przede wszystkim zaistniały liczne instrumenty dęte drewniane (np. fujarki) a także strunowe (np. harfa, lira). Nie brak było również tych najoryginalniejszych jak choćby muszli.

koncert gitarowy
Autor: Gialla Farfalla
Źródło: http://www.flickr.com
Epoka Średniowiecza kojarzy się ze stagnacją, acz panowała wtedy muzyka kościelna. Jednak w Odrodzeniu, zaszedł dalszy rozwój muzyki, tak wokalnej, świeckiej jak i religijnej. Był to również okres powstania polifonii. We Włoszech w epoce Baroku powstała nowatorska forma dramatu śpiewanego, mianowicie opera. Oświecenie i Romantyzm zainicjowały gwałtowny rozwój muzyki poważnej. Koniec XIX w. to również intensywny rozkwit baletu. Okres międzywojnia wniósł sporo zmian. Także w muzyce sporo się zmieniło. Można uznać, iż muzyka klasyczna nieco się znużyła. Poczęto rozmaite eksperymenty. Efektem tego było zaistnienie nowego rodzaju muzyki – była nią muzyka jazzowa. Klasycznym instrumentem jazzu jest trąbka. Powstały także inne formy muzyki: hip-hop, pop, techno, rock, metal, heavy metal, blues, disco-polo itd.. Przy okazji zerknij na instrumenty – instrumenty perkusyjne na stronie ceneo.pl.

Jednymi z najpopularniejszych muzyków światowej renomy są: Wolfgang Amadeusz Mozart, Ludwig Van Beethoven, Jan Sebastian Bach, Piotr Czajkowski, Fryderyk Chopin, Johann Strauss.

Dziś z różnorodnego typu muzyką się spotykamy, prawie na każdym kroku. Wpada do naszej świadomości przez stacje radiowe a także telewizyjne. Wszyscy wiemy, że muzyka oddziałuje na nas w sposób kojący. Może oderwać nas od zgiełku dzisiejszego świata. Choć muzyka jest tak bardzo popularna na całym świecie to spełnia ona indywidualną funkcję w życiu każdego człowieka. Różnorodne upodobania muzyczne mają indywidualni ludzie. Funkcją muzyki może być doprowadzenie nas do odprężenia jak też kiedy niekiedy wyzwolenie w nas zwiększonej werwy lub przekaz danej treści zawartej w utworze muzycznym. Tutaj bonus dla prawdziwych wielbicieli muzyki: tu widziałam fajne propozycje.
Comments are closed.