telewizja
admin
Komentowanie nie jest możliwe
Bierne patrzenie w telewizor to jedna z najpopularniejszych form pożytkowania czasu wolnego przez większość dzieci w wieku szkolnym. Możliwe jest więc ryzyko, że na ekranie obserwowanym przez nasze dziecko wyświetlają się treści, które mogą być dla niego nieodpowiednie. Czy możemy kontrolować programy oglądane przez dzieci?

telewizja
Autor: daniel.s
Źródło: http://www.flickr.com

Godny przemyślenia wydaje się być fakt, że większość rodziców nie wie, jakie programy ich dziecko ogląda w telewizji, a co za tym idzie – nie mogą oni mieć pewności, czy treści te są przystosowane do ich wieku. Kwestia ta dotyka coraz większej grupy dzisiejszych rodziców, którzy są zbyt zapracowani, by zwracać szczególną uwagę na to, co w czasie wolnym robi ich dziecko. Na ich usprawiedliwienie trzeba stwierdzić, że niemożliwe jest wychowywanie dziecka całkiem bez udziału telewizji. Najnowocześniejsze urządzenia otaczają nas ze wszystkich stron, nie dając o sobie zapomnieć i ułatwiając nam w znaczącym stopniu życie.

Musimy jednak panować nad tym, co ogląda nasze dziecko tak, by oglądany program tv tvn przyczyniał się do jego rozwoju, a nie utrudniał mu to. Przede wszystkim trzeba kontrolować czas, jaki dziecko pożytkuje przed telewizorem. Dla dzieci w wieku szkolnym godzina oglądania telewizji każdego dnia jest wystarczająca. Powinniśmy być w tej sprawie stanowczy i nie robić tutaj wyjątków – dziecko powinno znać zasady i respektować je. Ważne są również treści, które telewizor przekazuje maluchowi. Najkorzystniejszy program TV dla dziecka to ten, który równocześnie uczy je i dostarcza mu rozrywkę. Pomoc w wybraniu prawidłowego programu stanowią dla nas symbole wiekowe umieszczone w górnym rogu ekranu. Dzięki nim możemy z łatwością stwierdzić, czy dany program jest przeznaczony dla dziecka i czy nie porusza treści, które mogłyby być dla niego szkodliwe. Wartym zastosowania sposobem jest także oglądanie telewizji wraz z dzieckiem – dzięki temu będziemy mieć pewność, że ogląda ono wartościowe programy.

telewizja
Autor: daniel.s
Źródło: http://www.flickr.com

Kluczowe jest, aby nie zabraniać dziecku oglądania programów telewizyjnych. Przez takie działania mogłoby to być dla niego przedmiotem zabronionym, a co za tym idzie – bardziej pożądanym. Rozsądne dawkowanie czasu spędzanego na oglądaniu telewizji niewątpliwie da nam lepsze rezultaty.

Comments are closed.