księgarnia
admin
Komentowanie nie jest możliwe
Niektórzy ludzie łakną wiedzy, mogli by ją jeść zawsze i wszędzie. Wiedza przecież niezwykle wzbogaca, rodzi w naszej głowie nowe pomysły, koncepcje, otwiera nasze głowy na świat, na to, co istotne. Gdy mamy w sobie wrażliwość, osiągniętą przy pomocy wiedzy, to łatwiej nam odnaleźć odpowiednie wyjście z każdej sytuacji. Są ludzie, którzy mówią, że nie warto się uczyć czy dowiadywać nowych rzeczy, bo to „mąci w głowie”. To całkowita nieprawda.

w bibliotece
Autor: Kelvin
Źródło: http://www.flickr.com
Są też osoby twierdzące, że osoby opanowujące nowe wiadomości mają kłopoty natury emocjonalnej. Oczywiście, przecież w każdej grupie społecznej, u różnych ludzi, z różnych krajów takie rzeczy występują. I u ludzi super inteligentnych i trochę bardziej ograniczonych. Być może objawy tego są inne, to też przecież zależy od charakteru, wychowania, otoczenia i wielu, wielu innych czynników, więc nie ma sensu roztrząsać tej sytuacji.

Takie tłumaczenie jest niesprawiedliwe i głupie, gdyż książki czyta się, ponieważ się je lubi (atrakcyjne propozycje: książki o tematyce psychologicznej). Identycznie jest, gdy wybywamy do kina czy do teatru to dlatego, że pragniemy zobaczyć coś ciekawego, coś co nas wzbogaci. Są to więc niezwykle ważne kwestie dla rozwoju emocjonalnego i intelektualnego. Kto uważa inaczej, nie warto z nim na ten temat rozmawiać. To tak jakby chcieć przekonać człowieka na „tak”, choć on zawsze twierdził, że „nie”. Tak długo to robił, aż jego nazwisko zmieniło się na „nie”. To niezobowiązująca metafora, ale tylko pokazująca dokąd prowadzi ślepa wiara we własne, bardzo trwale ugruntowane opinie i przesądy. Nie jest to zbyt obiektywne ani racjonalne, lecz mówione na prawo i lewo.

Dla ludzi, którzy lubią opanowywać nową wiedzę takie osoby też są ciekawym materiałem do analizy, jak na przykład – www.ceneo.pl/Nauki_techniczne. Zamiast ich krytykować warto im się przyjrzeć, dlaczego są tacy, co warunkuje ich postępowanie i tak dalej. Czasami takiej wiedzy nie zdobędziemy w księgarni, tylko obserwowanie tutaj odgrywa jakąśsensowną rolę. Tak więc opanowywanie wiedzy to nie tylko czytanie książek, ale także obserwacja, żywe poznawanie, ogarnianie życia zawsze i wszędzie, wraz z wszystkimi wadami zaletami.
Comments are closed.