Gra na akordeonie
admin
Komentowanie nie jest możliwe
Wśród licznych modeli instrumentów muzycznych największą rolę odgrywają dęte instrumenty, często nazywane aerofonami. Jest ich największa ilość i mają niezwykle długą i ciekawą historię. Wiele z nich powstało jako instrumenty używane przez rycerzy na polowaniach.

Waltornia
Autor: Frank Kovalchek
Źródło: http://www.flickr.com
Spełniać one miały rolę informacyjną lub ostrzegawczą. Potem przez lata były udoskonalane i przygotowywane do używania w teatrach i orkiestrach. Dzisiaj po instrumenty dęte często sięgają zarówno instrumentaliści w orkiestrach, zwłaszcza w orkiestrach dętych, jak i muzycy jazzowi. Jak sama nazwa wskazuje, instrumenty dęte to rodzaj instrumentów, w których dźwięk (look bezpłatny dostęp) będzie powstawać w wyniku zadęcia.

Dzielą się na instrumenty drewniane, blaszane i klawiszowe. Aerofony należące do grupy wykonanych z drewna obejmują na przykład flety, zarówno poprzeczne jak i podłużne, fagoty, saksofony i klarnety. Wśród blaszanych instrumentów znajdziemy przykładowo tuby, trąbki, puzony, oraz mniej popularne waltornie, inaczej rogi (zobacz jeśli chcesz zamówić produkt przez internet: dęte tuby).

Klawiszowe instrumenty posiadają chyba najmniej reprezentantów i popularne z ich grona to organy, akordeon, nazywany też harmonią, harmonijka ustna i klawiszowa. Szczególnie interesujące są również tuby. Tuby mają największą wielkość wśród instrumentów dętych, które idealnie uzupełniają grupę symfonicznej orkiestry, ale dość popularne są także jako instrumenty do gry solowej. Tuba posiada jednak swoją genezę jeszcze w starożytnych wiekach. Poprzednikiem obecnych tub była rzymska tuba romana. Lecz dopiero po opracowaniu wentylów na początku XIX w., tuby otrzymały swoją współczesną postać. Tuba składa się z długiej rury, kilkukrotnie zwiniętej, zakończonej z jednej strony ustnikiem, a z drugiej strony przechodzącej w czarę głosową. Co ciekawe, w każdy pierwszy piątek maja jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Tuby. Kolejne, równie ciekawe są waltornie, czyli popularne rogi. Ich historia jest tak samo stara co opisywanej wcześniej tuby. Waltornie mają swoich przodków w pierwotnych instrumentach wykonywanych z pustych rogów zwierzęcych, drewna albo z łodyg roślin. I znowu modyfikacje ostatecznie pozwoliły na usprawnienie i wykorzystanie tego prymitywnego instrumentu w graniu muzyki (sprawdź ceny w sklepach internetowych i kup taniej: waltornie).

Comments are closed.