pomysł
m-g
Komentowanie nie jest możliwe
Crowdfunding to coraz częstsza metoda na opłacenie kreatywnego pomysłu lub nawet rozpoczęcie działalności. Zasada działania jest prosta – należy zaprezentować swoją ideę i obiecać drobne upominki za finansowe wsparcie. Po osiągnięciu ustalonego celu, dostaje się całą zebraną sumę uszczuploną o niewielką prowizję. Jeśli pomysł się jednak nie uda, kwoty pieniężne są oddawane fundatorom. Finansować można dowolną rzecz – nowinki techniczne, albumy fotograficzne, komiksy, kolekcje odzieżowe czy grę komputerową. Najbardziej liczy się oryginalny pomysł, który musi spodobać się większej rzeszy osób.

wykres
Zrealizowane pomysły
Na świecie udało się już doprowadzić do skutku dużo projektów używających takiego typu finansowania. Wiele z nich to bardzo drogie przedsięwzięcia, które do zrealizowania potrzebowały nakładów rzędu kilkuset tysięcy, a czasem również miliona dolarów. Jeśli jednak projekt jest dobry, to nie będzie to duży problem. Internauci szczególnie polubili projekt konsoli do gier, funkcjonującej na bezpłatnym oprogramowaniu czy koszulę opartą na kosmicznej technologii, która reguluje temperaturę ciała. Na wymienione przedsięwzięcia zebrano za jednym razem najbardziej pokaźne sumy pieniędzy. Poparciem największej rzeszy ludzi cieszy się jednak muzyka i programy komputerowe. Niezwykle wielu muzyków uzyskało popularność zbierając środki finansowe na debiutancką płytę i gwarantując sobie tym samym wysoką sprzedaż na całym świecie, za pośrednictwem portali crowdfundingowych np.: wspieram.to. Na terenie kraju przykładem takiej artystki może być Julia Marcell, która wyprodukowała tą metodą swoje pierwsze wydawnictwo. Później trafiła pod skrzydła znaczących firm fonograficznych.

Finansowanie w Polsce
Crowdfunding w kraju póki co zaczyna być popularny. W kraju dostępnych jest parę portali oferujących tego typu finansowanie, każdy jest skierowany na odmienną działalność. Można więc dotować projekty dobroczynne, kulturalne czy muzyczne, funkcjonują również portale ukierunkowane na bardziej kreatywne pomysły. O ile jednak za granicą wielokrotnie udawało się uzyskać sumy większe niż milion dolarów, o tyle tak wielkie przedsięwzięcia nie były jeszcze finansowane w Polsce.
Comments are closed.