Zakopane
admin
Komentowanie nie jest możliwe
Tagged in , , and posted in rozrywka
Wisła to najciekawszy ze wszystkich obleganych w porze zimowej miasteczek w Polsce. Tu co roku na narty przyjeżdżają amatorzy białego szaleństwa z całej Polski. Jednakże nie tylko narciarze uwielbiają Wisłę. To interesujący punkt wypadowy w Beskidach, co już dawniej mogli przyznać amatorzy pieszych wycieczek górskich.

http://www.ruszajwpolske.pl/regiony/beskid_slaski/noclegi/26,index.html/
Autor: Madalina Ungur
Źródło: http://www.flickr.com
Wisła to także miejscowość pełna interesujących zabytków oraz góralskiego folkloru. Liczne muzea oraz galerie gwarantują rozrywkę nawet tym, którym nie chce się wędrować górskimi szlakami i którzy na stokupojawiają się niechętnie. Myślisz o interesującym miejscu na wypoczynek? Nocleg w Wiśłe będą właśnie dla ciebie. Sprawdź dlaczego – noclegi w Wiśle.

interesującym miejscem do zobaczenia jest również Zakopane. Co koniecznie trzeba zwiedzić w tym cudownym miasteczku? Przede wszystkim obecne tu muzea. Słynna „Atma” oraz wille związane z wybitnymi mieszkańcami Zakopanego (Witkiewiczem, Makuszyńskim czy Kasprowiczem) to nie tylko zapierające dech w piersiach zabytki góralskiej architektury i interesujące reprezentantki wysoko szanowanego stylu zakopiańskiego. To muzea związane z biografiami, pełne intymnych pamiątek, dzięki którym ciekawiej można poznać tych, o których tak wiele napisano w szkolnych podręcznikach.

Ciekawym punktem na mapie miasteczka jest cmentarz na Pęksowym Brzysku. W tym miejscu spoczywają ci wybitni mieszkańcy miasta. duża ilość rozpoznawalnych nazwisk czyni, że ten mały cmentarzyk jest jedną z najważniejszych nekropolii w całym kraju. Historia cmentarza rozpoczęła się w połowie XIX wieku. Od tej chwili pochowano tu wielu znanych dla Podhala osobistości. Tu położony jest m. in. grób znanego lekarza i przyrodnika, Tytusa Chałubińskiego, znanego muzyka i gawędziarza Sabały, Stanisława Witkiewicza oraz Władysława Orkana. Leży tu także architekt Karol Stryjeński oraz Kornel Makuszyński. Swe symboliczne mogiły mają na tym cmentarzu także Witkacy i założyciel Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego – Mariusz Zaruski.
Sławne i wybitne osobowości a także niezwykłe w swej formie groby przybrane ludowymi świątkami najlepiej świadczą o niezwykłości tego miejsca.

Innym symbolem Zakopanego jest Wielka Krokiew – najsłynniejsza w Polsce skocznia narciarska. Jej projektantem był znany architekt Karol Stryjeński, a uroczyste otwarcie skoczni nastąpiło w 1925 roku. Od tego roku słynna skocznia tworzy interesującą kartę w dziejach polskiego sportu. Liczne zawody, w tym Puchar Świata w skokach narciarskich sprawiają, że Zakopane zimą tętni życiem.
Comments are closed.