Chorągiewki, plaża Niechorze
admin
Komentowanie nie jest możliwe
Kąty Rybackie to niewielka, nadmorska wieś rybacka, znajdująca się w gminie Rewal. Teren ten mieści się w propozycjach krajoznawczych, jako Wybrzeże Rewalskie. Do najogromniejszych atrakcji miejscowości należy piaszczysta plaża, wysoki klif w jednej z zatok, jak również latarnia morska.

ruszajwpolske.pl/noclegi/katy_rybackie/domki_letniskowe/c,81,1,1,index.html
Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
Latarnia Morska zlokalizowana jest na wysokim, klifowym brzegu. Latarnia funkcjonuje od grudnia 1866 r. i sięga wysokości czterdziestu pięciu metrów. Obiekt jest udostępniony do zwiedzania, dlatego też z jego tarasu widokowego ma się szansę do podziwiania wspaniałej panoramy Wybrzeża Rewalskiego.

Cały zespół latarni morskiej z przystającym do niej ogrodem, domem latarników i dwoma budynkami gospodarczymi został zapisany do wykazu zabytków. Podczas wczasów w Kątach Rybackicj trzeba wybrać się do Muzeum Rybołówstwa Morskiego mieszczącego się w willi z lat 30 XX w., przy alei Bursztynowej. Tutejsza ekspozycja przedstawia specyfikę pracy rybaków jak również elementy kultury pomorskiej. Uwagę przyciągają też usytuowane na zewnątrz willi kutry rybackie, będące darem od okolicznych rybaków. W muzeum, prócz ekspozycji stałej, organizowane są również ekspozycje czasowe o różnej tematyce, m.in. historia mody i zwyczajów plażowych, rybactwo bałtyckie, piaski wybrzeży świata, ryby akwariowe i sprzęt rybacki, zdjęcia z lotu ptaka, czy też akwarele prezentujące atrakcje gminy. W Katach Rybackich mieści się też stacja Gryfickiej Kolei Wąskotorowej, przez którą w okresie letnim przejeżdża kolejka wąskotorowa tzw. ciuchcia Retro, pokonująca trasę z Gryfic do Trzęsacza, Rewala, Śliwina, Pogorzelicy i oczywiście Kątów Rybackich. Jest to jedynie 22% ze wszystkich linii poprzedniej Gryfickiej Kolei Wąskotorowej, która w przeszłości miała istotne znaczenie transportowo – gospodarcze. Do innych interesujących zabytków należą dawne zagrody i kamieniczki rybackie z osiemnastego i XIX wieku z eleganckimi bramami wjazdowymi, znajdujące się w starszej części wsi.

Zasadniczą atrakcję Kątów Rybackich stanowi tutejsza rozległa, piaszczysta plaża. Jest ona znakomicie przygotowana dla turystów, są tutaj ratownicy, dmuchane zamki, balony do skakania, skutery wodne, motorówki – witryna w tym temacie – i zjeżdżalnie. W trakcie odpoczynku na plaży można obserwować też pracę rybaków, którzy korzystają z tutejszej przystani morskiej. Jest to również niepowtarzalna szansa do zakupienia dopiero co złapanych ryb. Znanym bywalcem okolic latarni morskiej jest foka Depka, która stała się niemalże symbolem miasta i stałym obiektem zainteresowania urlopowiczów.

Przez Katy Rybackie przebiegają dwa popularne szlaki turystyczne: Szlak Liwiej Łuży i Szlak Nadmorski imienia dr Czesława Piskorskiego. Jezioro Liwia Łuża otoczone jest ochroną pod postacią faunistycznego rezerwatu przyrody. Do najcenniejszych elementów tutejszej zieleni jest ekosystem niegłębokiego, lagunowego jeziora, siedliska rzadkich gatunków roślin zwłaszcza słonolubnych, a także gniazdujące tu ptaki wodno – błotne. Ochrona ścisła dotyczy 162,52 ha wód przybrzeżnych, powierzchni jeziora z największą ilością „wysp” utworzonych przez szuwary oczeretowe z olsami i szuwarami trzcinowymi. W rezerwacie można spotkać między innymi następujące gatunki ptaków: perkoz dwuczuby, łabędź niemy, gęgawa, błotniak stawowy, żuraw i bardzo dużo innych.

Do najciekawszych imprez odbywających się w Katach rybackich należą: Guide Tour 2008 Rewal- Trzebiatów- Międzyzdroje, Wielka Majówka w Gminie Rewal, Siatkarska Majówka, Regionalne Zawody w Skokach Przez Przeszkody, Mistrzostwa Polski Lekarzy w Siatkówce Plażowej, Mistrzostwa Polski w Siatkówce Plażowej Mężczyzn, Nadmorski Zlot VW Garbusów, Bałtycki Turniej Tenisowy Aktorów i Artystów „Baltic Cup”, Bieg Śniadaniowy, Zlot Motocykli i Festiwal Indii.

***
Pełną propozycję na urlop dwa tysiące czternaście w Kątach Rybackich można odszukać w serwisie Ruszajwpolske.pl albo klikając na niżej zamieszczone linki:
- noclegi Kąty Rybackie (kliknij ten link)
- urlop Kąty Rybackie
- Niechorze hotele

Comments are closed.