Pieniny, góry
admin
Komentowanie nie jest możliwe
Tagged in , , , , , , , and posted in rozrywka
Pieniny to wspaniały masyw skalny w regionie wapiennych skałek, zajmujący pas o długości ponad 500 km na linii Bratysława – Morawy – południowe stoki Beskidów Zachodnich – rumuńska Marmarosza. Warto, w związku z tym wziąć ten region pod uwagę decydując się na wypoczynek w górach!

szczawnica domki
Autor: adzica
Źródło: www.sxc.hu
Dolina Dunajca to jeden z najcudowniejszych zakątków w kraju. Malowniczo meandrująca rzeka wcięła się głęboko w skały tworząc przełom, którego widok jest nie do opisania. Na odcinku dwóch i pół kilometra w linii prostej rzeka tworzy siedem zakrętów, osiągając tym samym 9 km długości. Ściany skalne unoszą się ponad rzeką na wysokość od 300 do pięciuset metrów.

Największą atrakcją powiązaną z Dunajcem jest spływ tratwą, z którego można skorzystać od 1 kwietnia do trzydziestego pierwszego października, od ponad 165 lat. Tratwy wypływają z przystani flisackiej w Kątach, ażeby odbyć piętnasto-kilometrową podróż. Spływ trwa około 3 godzin, a powrót do przystani następuje autokarem albo trasą widokową prowadzącą po polskiej stronie Pienin. Atrakcyjnym elementem pejzażu jest Jezioro Czorsztyńskie, które powstało w wyniku budowy zapory na Dunajcu. Wstępnie przedsięwzięcie budziło wiele kontrowersji, jednakże z czasem jezioro łącznie z wspaniałą okolicą stało się jednym z najbardziej ślicznych zakątków w tej części kraju.

Najcenniejszym przyrodniczo fragmentem Pienin jest Pieniński Park Narodowy. Prócz wspomnianego cudownego przełomowego odcinka Dunajca i niesamowitej rozmaitości rzeźby urwisk skalnych, Park chroni również cenne rośliny i zwierzęta. Rosną tu m.in. endemiczne i reliktowe gatunki roślin: mniszek pieniński i pszonak pieniński. W Parku dominują lasy bukowo – jodłowe, a nagie skały obrastają reliktowe laski sosnowe. Ujmującym elementem krajobrazu są też ukwiecone górskie łąki, eksploatowane od wieków, jako pastwiska dla owiec. Na pienińskich łąkach stwierdzono występowanie około trzydziestu gatunków storczyków. Fantastycznie się tu czują rozmaitego rodzaju owady i motyle (około tysiąc sześćset gatunków) – odnotowano obecność niepylaka apollo, mieniaka tęczowca, pazia królowej czy pazia żeglarza. Ścisłą ochroną objęto m.in. traszkę, salamandrę plamistą i żmiję zygzakowatą. Wśród ssaków przeważają przede wszystkim gryzonie i 17 gatunków nietoperzy. Rzadkim, występującym tu ptakiem jest pomurnik.

Do największych pienińskich szczytów zaliczamy głównie Trzy Korony (dziewięćset osiemdziesiąt dwa metry nad poziomem morza). Należy także wgramolić się na Sokolicę (747 m n.p.m.) na którą wiedzie szlak zwany Sokolą Percią i Czertezik (774 m n.p.m.), skąd roztaczają się niezapomniane widoczki na Pieniny i leżącą 300 m niżej wstęgę Dunajca. W górach przygotowano też liczne tarasy ze niesamowitą panoramą na rzeczny kanion.

W regionie nie brakuje też cennych obiektów kultury materialnej. Należą do nich ruiny Zamku Królewskiego w Czorsztynie wybudowanego w IV w. Trzeba też zobaczyć Zamek Horvathów w Niedzicy, wznoszący się na wapiennym wzgórzu górującym nad Jeziorem Czorsztyńskim. Budowlę wzniesiono w XIV w. jako twierdzę strzegącą dawnej północnej granicy Węgier. Do najsłynniejszych pienińskich uzdrowisk należą Krościenko i Szczawnica. Obfitują one w źródła leczniczych wód mineralnych i proponują rzetelnie wyposażoną bazę zabiegową.

Wśród zabytków sakralnych należy wyróżnić kościół w Grywałdzie, dawną cerkiew grekokatolicką w Jaworkach z 1798 roku i drewnianą cerkiew w Powroźniku. Uwagę skupiają również zabytkowe, drewniane kościoły: w Dębnie z XV w. , Łopusznej z XV w. gdzie znajduje się niezwykle cenny tryptyk oraz Trybsze w którym na jednej ze ścian namalowano scenę Sądu Ostatecznego uważaną za najstarszą, zachowaną namalowaną panoramę Tatr. Warto wybrać się także na słowacką stronę Pienin, gdzie wznosi się wspaniały, XIV-wieczny kompleks klasztorny kartuzów w Czerwonym Klasztorze (unie pod opieką kamedułów) oraz zamek w Starej Lubovli.

***Całkowitą propozycję na odpoczynek 2015 w Pieninach można wyszukać w serwisie Ruszajwpolske.pl bądź klikając na poniższe linki:- pieniny noclegi- tanie kwatery w górach- pensjonaty w górach- pokoje gościnne w górach

Comments are closed.