images
admin
Komentowanie nie jest możliwe
Sporo młodych osób decyduje się zacząć swą przygodę z gitarą, mając małe pojęcie o tym, jaką gitarę wybrać i na co zwrócić uwagę przy kupnie instrumentu.

Wielu młodych osób decyduje się rozpocząć swą przygodę z gitarą, mając słabe pojęcie o tym, którą gitarę kupić i na co zwrócić uwagę przy zakupie instrumentu.

Odpowiedź na zadane pytanie to po prostu podstawa, nie jest to jednak sprawa banalna. Bardzo często zależy to po prostu od funduszy, jakie mamy zamiar przeznaczyć na nasz instrument. Jeśli mamy do dyspozycji na przykład kwotę 300 PLN, to możemy w sklepie kupić gitarę nową, choć wcale nie znaczy to, że gitara ta będzie lepszą od używanej gitary za 50 zł, jaką posiada do sprzedania kolega ze szkoły, czy sprzedawca z lombardu, który właśnie znalazł się w posiadaniu niezłego instrumentu, a nie zna jego realnej wartości.
W każdym razie, jeśli mamy zamiar zacząć uczyć się pierwszych akordów, łatwych piosenek, lub kilku riffów rockowych, to najlepiej zakupić klasyczną lub akustyczną. Akustyczna gitara ma inną budowę od klasycznej i przede wszystkim różni się od niej brzmieniem. Sam na początek wolałbym gitarę klasyczną. Posiada ona struny nylonowe i – w przeciwieństwie do metalowych strun akustycznych – nie bolą od nich tak palce. Gryf jest szerszy, zatem łatwiej też trafiać w wyznaczone struny, dodatkowo zakres dynamiki tego instrumentu jest często szerszy niż instrumentu akustycznego.

Inną sprawą jest to, iż przy finansach do kilkuset złotych gitary są niestety marnej jakości, często nie stroją na wszystkich progach a struny ”wiszą wysoko nad gryfem (gitara ze zbyt wysoką akcją strun) – wówczas przy metalowych strunach poza niewygodą gry dochodzą jeszcze kwestie niestrojącego instrumentu. W przypadku strun w „klasyku” (struny nylonowe) są one bardziej rozciągliwe zatem niewymierzony zbyt dobrze gryf lub nierówno nabite progi, będą mniej słyszalne.

Jeśli ktoś myśli o graniu na gitarze w zespole, ćwiczeniu kilka godzin na dzień, wie, iż jest to hobby, które zajmie mu cały wolny czas przez najbliższe lata, wówczas można pomyśleć o kupnie gitary elektrycznej. Należy jednak pamiętać, iż do takiego instrumentu potrzebny jest jeszcze wzmacniacz, najlepiej całkowicie lampowy – wówczas będzie oddawał wszelkie szczegóły artykulacyjne spod naszych palców. Unikniemy sytuacji, w której po dwóch latach grania przechodzimy z wzmacniacza tranzystorowego na „lampę” i okazuje się, iż musimy wszystkiego uczyć się od początku, bo ”nic nie chce brzmieć”.

Przy zdecydowaniu się na gitarę elektryczną również należy pamiętać o finansach. O ile używany średniej klasy wzmacniacz lampowy można zakupić już w kwocie ok. 1500 PLN, to z gitarą nie jest tak łatwo. Oczywiście można trafić na sensowną używaną gitarę za np. 1000 złotych czy 1500 złotych, jednak należy ją bardzo dokładnie przetestować pod okiem osoby, która się zna na instrumentach i wie, na co zwrócić szczególną uwagę (typ drewna i przetworników, wykonanie, profil gryfu, akcja strun, jakość nabicia progów, strój w wysokich i średnich pozycjach, menzura, wygoda gry no i głównie brzmienie). Należy mieć świadomość, że solidna gitara elektryczna ma prawo kosztować nawet ponad 10 000 PLN. Dobrej klasy gitara akustyczna czy klasyczna może być nawet jeszcze droższa, ze względu na większy stopień trudności wykonania.

Polecamy: zespół muzyczny Wrocław

Comments are closed.