Farbki do malowania
admin
Komentowanie nie jest możliwe
Tagged in , , and posted in rozrywka
Piękno otacza nas z każdej strony. Nawet, kiedy nie możemy dostrzec go od razu wystarczy zajrzeć w głąb innej osoby, żeby to odnaleźć. Piękno znajdziemy w każdym człowieku, chociaż być może jego „skorupa” nie pozwala na bycie wspaniałym. Czasem powinniśmy po prostu dojść do sedna, ażeby zobaczyć coś prawdziwego. Niestety, działa to też w drugą stronę. Ktoś na pierwszy rzut oka, kto wydaje się cudownym człowiekiem, przy bliższym poznaniu ma niedostrzegalne wcześniej minusy. Ze sztuką sprawa jest podobna, czasami piękno widać od razu, cudowne pejzaże czy widoki zachwycają każdego, niekiedy jednakże piękno możemy dostrzec dopiero po jakimś czasie.

Nuty
Źródło: http://www.sxc.hu/
Znacie to? Wsłuchujecie się w jakąś płytę pierwszy raz. Trochę wam nie podchodzi, piosenki są monotonne i podobne do siebie, ciężko wyłapać coś ciekawego i odkrywczego. Odkładacie ją na półkę, wracacie do niej po pewnym czasie. Jest bardziej interesująco, na tyle, że słuchacie jej drugi raz pod rząd. I tak w następne dni. W końcu dochodzi do sytuacji, że nie jesteście w stanie bez niej żyć. Jak możemy określić tego typu późne odkrycie czegoś wartościowego? Jeśli mielibyśmy na myśli relacje damsko-męskie, to w przypadku szybkiego zakochania i zauroczenia po niedługim czasie może dojść do znudzenia – tak samo może się stać z płytą, którą przesłuchujemy pierwszy raz i dochodzimy do wniosku, że to jest to, na co czekaliśmy.

Później jednakowoż zaczyna ona nas trochę nudzić. W innym przypadku, poznajemy kogoś i jest okej, ale bez jakiegoś większego zauroczenia. Dopiero poznając taką osobę, identycznie jak przesłuchując daną płytę następny raz, za każdym razem odkrywamy nowy dźwięk, kolejne pokłady cudowności, jakich wcześniej nie widzieliśmy. Jaka wartość jest ważniejsza i bardziej – no właśnie – wartościowa? Nie ulega wątpliwości, iż sytuacja numer dwa, jednak nie jest to norma. Często miłość od pierwszego wejrzenia to miłość na zawsze.

obrazy na ścianę
Autor: Nacho
Źródło: http://www.flickr.com

Podobnie jest z innymi dziedzinami sztuki. Weźmy taki przykład: jesteśmy w galerii art deco, widzimy wiele dziwnych obrazów, nie tak oczywiście pięknych, jak tradycyjne malarstwo. Nie dostrzegamy w tych obrazach art deco tego, co możemy zaobserwować w znanych malarskich okazach. Jednak po określonym czasie zauważamy ukryte piękno, które jakby skryte na początku nagle pokazuje się ze zwielokrotnioną siłą (sprawdź http://www.galeriemansart.pl/o-artyscie/). Takie piękno wychodzi nam naprzeciw, a my jesteśmy zaskoczeni, lecz i bardziej usatysfakcjonowani, że tak długo trzeba było nam czekać, ale jak już odkryliśmy te pokłady piękna, bardziej je potrafimy docenić.

Comments are closed.