most
admin
Komentowanie nie jest możliwe
Cudze chwalicie, swojego nie znacie. Tak można zwrócić się do mieszkańców Warszawy, którzy entuzjastycznie nawiedzają Tatry i Międzyzdroje, a obok jest przecież piękne Mazowsze. A w rzeczy samej jest tam wiele do zobaczenia!

Autor: krakow4u.pl
Zaraz na zachód od Warszawy znajduje się Kampinoski Park Narodowy, ogromny rezerwat przyrody. Spacerując po tamtejszych leśnych gęstwinach, można podziwiać nietkniętą faunę i florę. Wypada pojechać na cmentarz w Palmirach, leżących w sercu Puszczy, gdzie w czasie okupacji Niemcy rozstrzelali śmietankę społeczną naszego państwa. Istotnym punktem wyprawy musi być też wizyta w Żelazowej Woli, miejscowości narodzin Fryderyka Szopena. Podróżując dalej na zachód, dotrzemy do Płocka. Tu znajdują się bardzo znaczące zabytki Mazowsza, w tym bazylika, w której pochowani są Władysław Herman i Bolesława Krzywousty. Poleca się też wybranie się w rejon Zespółu Nadpilicznych parków Krajobrazowych, gdzie pięknie wije się Pilica oferująca spływy kajakowe Pilicą.

Na północy województwa znajduje się kilka miejscowości wartych zwiedzania. Nade wszystko Ostrołęka, główny ośrodek kultury kurpiowskiej. Jest tu wysoko rozwinięta agroturystyka. Jeśli interesuje kogoś agroturystyka Mazowieckie słynne jest z gościnności miejscowych. Region znany jest też z festiwali i festynów, podczas których poznaje się bliżej kurpiowskie zwyczaje. W okolicy leżą Opinogóra, goszcząca muzeum Romantyzmu w dawnym pałacyku Krasińskich i Pułtusk, nazywany Wenecją Mazowsza.

Autor: MOMKAY

Na południe od miasta stołecznego jest Radom, miasto wbrew pozorom ani trochę nie nudne. Do obejrzenia jest tu parę zabytków, takich jak kościół św. Wacława czy stare ruiny Grodziska Piotrówka. Objeżdżając południowe Mazowsze, obowiązkowo trzeba odwiedzić czarnoleski dworek Jana Kochanowskiego i pełną zabytków Iłżę. W niej regularnie odbywają się turnieje rycerskie.

I został wschód. Tu położone są Siedlce, z XVIII wiecznym Pałacem Ogińskich i wspaniałym parkiem miejskim. Zaraz obok można odwiedzić Węgrów, gdzie zainteresować każdego musi sławne lustro Twardowskiego, do obejrzenia na tyle kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryji Panny.

Comments are closed.