góry zimą
hannagutmartabiliska
Komentowanie nie jest możliwe
Przygotowanie na wycieczkę górską jest bardzo znaczące – niestała i kapryśna pogoda, nagłe obniżenie temperatury w górach są dość powszechne. Chociaż wyprawa w góry to zdrowa metoda spędzania wolnego czasu, to może się niedobrze skończyć, jeśli nieprawidłowo się przygotujemy. Pamiętajmy, dobre buty górskie to podstawa, porządne plecaki turystyczne i odzież to następna rzecz.

Przygotowanie na eskapadę górską jest bardzo znaczące – zmienna i kapryśna pogoda, nagłe obniżenie temperatury w górach są bardzo częste. Chociaż wyprawa w góry to zdrowa metoda spędzania wolnego czasu, to może się groźnie zakończyć, jeśli nieprawidłowo się przygotujemy. Pamiętajmy, dobre buty górskie to podstawa, porządne plecaki górskie i odzież to druga rzecz.

góry zimą
Źródło: pl.tripadvisor.com

Plecaki takie powinny być przede wszystkim praktyczne i objętościowe na tyle, aby zmieścić w nich nie tylko przekąski, ale i niezbędne przedmioty takie jak latarka, kompas czy polar z długim rękawem.

Zanim jednak zaplanujemy na forsowną pieszą wycieczkę górską, powinniśmy pomyśleć o kupnie dopasowanych do tego butów. Dobrze dobrane buty trekingowe są wysokie i mają za zadanie ochraniać kostki przed wykrzywianiem się . Podłoże buta powinno być sztywne, gdyż taka podeszwa chroni naszą stopę przed niewygodą i skaleczeniem ostrymi kamieniami. obuwie powinno być także wodoszczelne. Znajdziemy je w każdym sklepie wspinaczkowym. Po kupnie butów trekingowych, należy w nich trochę pochodzić, gdyż wyruszenie na wycieczkę w góry w nieznanych naszej stopie i nienoszonych butach, może skutkować pojawieniem się dotkliwych obtarć i odcisków, dokuczających w późniejszym maszerowaniu.

Jeśli na wycieczkę w góry przygotowujemy się w wakacje, należy pamiętać nie tylko o letnich, ale i cieplejszych ubraniach. Składnikami naszego ubioru powinny być ciepły polar, praktyczne materiałowe spodnie i ciepła kurtka Goretex. Zamiast kurtki przeciwdeszczowej dobrze funkcjonuje także foliowe ponczo, które przykrywa nie tylko nas, ale i plecak turystyczny. Na wyprawę w góry zachwalane jest ubieranie się kilkuwarstwowo, jeśli jednak jak wybieramy się do wyjścia, jest ciepło, długi rękaw i długie spodnie powinny być schowane w naszej torbie. Nasze śpiwory natomiast powinny nas ochraniać przed zbyt chłodem w nocy.

Góry z samolotu
Źródło: en.wikipedia.org

Na nacięcia i odciski pożądane byłoby schować do torby plastry i odpowiednie maści. Warto pamiętać też o termosie lub o kubku termicznym. Jeśli natomiast planujemy ekstremalne wspinaczki, niezbędnym jest, abyśmy sprawdzili pobliski sklep górski. Eksperci powinni doradzić, jaki specjalistyczny sprzęt zapewni nam bezpieczeństwo. Można rozważyć również nabycie batonów energetycznych bądź zwykłej czekolady, aby zapewnić właściwą ilość kalorii naszemu organizmowi podczas nadmiernego wysiłku fizycznego.

Źródło: Rockcentric.pl
Comments are closed.